Kā trenēt bērnu (un savu) pacietību?
Ja bērns nespēj pabeigt zīmējumu, ja pārtrauc draugu stāstījumu, ja impulsīvi metas darbos pirms instrukciju noklausīšanās, iespējams, viņam būs izaicinājumi nākotnē gan skolā, gan arī karjerā. Ne velti, ir latviešu tautas pasaka par balodi ar viņa „...protu, protu...”
Labā ziņa – pacietība ir kā muskuļi – tie ir trenējami un tie ir jātrenē. Ja vecākiem ir grūti pašiem uztrenēt bērnus, to izdarīs skolā un, diemžēl, nereti tas notiek ar visnotaļ nežēlīgām metodēm.
Kā to izdarīt?
Pirmais,
Otrais, modelējiet pacietīgu uzvedību.
Pavērojiet, vai jūs paši spējat izdarīt darbu līdz galam, vai paši nemētājāties
no vienas lietas pie otras, neko līdz galam neizdarot, vai paši impulsīvi
nepārtraucat gan bērnu, gan citus pieaugušos, vai nerunājat bērna vietā, ja
viņam nepieciešams laiks atbildes izdomāšanai.
Ja esat nepacietīgi, droši atzīstaties bērnam, ka arī jums ir izaicinājums šajā jomā un izaiciniet viens otru pacietības treniņā. Vērojiet viens otru :)
Pārvelciet gaidīšanu nedaudz pāri pacietības robežai. Aizveram acis un skaitām līdz divdesmit, aizveram acis un mēģinām turēt tās ciet tieši pus minūti. Ja esat garā ceļā, neļaujaties emocijām, bet izdomājiet skaitīšanas spēles, sarunāšanās spēles. Piemēram, noiesim vēl divdesmit soļus, un vēl desmit soļus, un vēl trīspadsmit soļus un tad jau būsim mājās. Šādas spēles ar laiku veidos bērna iekšējos dialogus, un viņam būs vieglāk pārvarēt lielākas distances, sarežģītākus darbus, koncentrēties lielāka apjoma uzdevumiem, kas neizbēgami ar katru dzīves gadu nāks klāt.
Šīs spēles ir ne tikai aizraujošs laika pavadīšanas veids garos ceļojumos, bet arī mehānisms, kā pat maziem bērniem mācīt plānošanu. Te mazākiem bērniem palīdzēs arī Mācīties.Draudzēties. Spēlēties, skolēniem – Dusmu kontroles spēle. Ar šo spēļu palīdzību bērni modelēs problēmu risināšanas situācijas un ar vizuāliem piemēriem ieraudzīs, ka, jo sarežģītāka situācija, jo vairāk risinājuma soļi varētu būt vajadzīgi. Un paši nonāks pie secinājuma, ka reizēm vienas problēmas atrisināšana varētu novest pie jaunas problēmas. Ja bērni tam ir gatavi, viņi dzīvi uzņems vienkāršāk.
Paņemiet bērnu makšķerēt!!! Visus bērnus. Tēma „Pacietība, māsas un brāļi” noteikti ir atsevišķas grāmatas vērti, bet noteikti slavējiet bērnus, kad viņiem izdodas pagaidīt šūpolēs, ja viņi palaiž pa priekšu. Nesalīdziniet!! Māsu un brāļu attiecībās zelta likums ir „Jo labāka ir sadarbība, jo labāk sadarbosies”. Tāpēc nemetieties bērnu spēlēs un viņu attiecībās (kamēr viņi neapdraud viens otra dzīvību un veselību), bet veidojiet vidi, kurā bērniem ir interesanti spēlēties kopā. Parādiet, kā kopā spēlēt teātri, lomu spēles, iedodiet idejas un attālinieties. Un turpiniet slavēt par katrām piecām klusuma minūtēm J.
Un tomēr nav vienkārši?
Ja tomēr bērns ir ļoti nepacietīgs, ļoti viegli zaudē pašsavaldīšanās spējas, lūdzu, lūdzu, pārskatiet ekrānierīču laiku! Jā, ir bērni, kuri spēj nosēdēt mierīgi pie ierīcēm, un impulsīvu bērnu vecāki ļoti novērtē šo klusuma brīdi, bet, ja uzvedība pēc tam pasliktinās, laiks tomēr ir jāsamazina vai jāpārskata, ko īsti bērns ierīcēs dara. Jo ir daudzas aplikācijas, kas pat var iemācīt bērnam pacietību, labu uzvedību, attīstīs matemātiskās prasmes un loģiku, bet viņi bez mūsu palīdzības, visticamāk, tās neatradīs...